Bezpieczne schody w każdym domu

Dom kojarzy nam się z ciepłem, rodziną i bezpieczeństwem. Jest ostoją spokoju oraz miejscem, do którego chętnie wracamy po męczącym dniu, dlatego też powinien być przystosowany do potrzeb wszystkich mieszkańców.

Bariery architektoniczne sprawiają, że niektóre miejsca w domu, w którego obrębie powinniśmy poruszać się bez przeszkód, mogą stać się dla nas niedostępne. Dzięki rozwojowi techniki istnieje na rynku wiele urządzeń, które skutecznie usuwają bariery architektoniczne.

W przypadku, gdy architektura wewnątrz domu uniemożliwia osobie starszej lub niepełnoprawnej korzystania z wyższych partii domu, możemy wybrać jedno z wielu urządzeń, dostosowanych do warunków lokalowych, które idealnie spełnią swoje zadanie.
Wybierać możemy spośród krzeseł schodowych, platform przychodowych i podnośników pionowych. Każde z tych urządzeń ma inne cechy użytkowe i parametry techniczne, które pozwalają na dopasowanie odpowiedniego urządzenia do stopnia dysfunkcji użytkownika.

KRZESEŁKA SCHODOWE

Dla osób starszych i poruszających się o własnych siłach, wspaniałym rozwiązaniem może być krzesło schodowe. Prosta instalacja, zasilanie prądem stałym lub z akumulatora 24V, czynią z niego idealne urządzenie, niwelujące barierę architektoniczną w postaci schodów. Ponad to możliwość złożenia siedziska, nie utrudnia innym domownikom, korzystania ze schodów w sposób tradycyjny.

Urządzeniem można sterować za pomocą pilota jak i przełącznika (joysticka), co zapewnia komfort nawet osobom z dysfunkcją ruchu rąk. Istnieją wersje zewnętrzne krzesła schodowego, umożliwiające montaż w ogrodzie lub przy schodach tarasowych.

PLATFORMY SCHODOWE

Platforma to urządzenie do dźwigania i przenoszenia wózków inwalidzkich i elektrycznych nad schodami. Ma to zasadnicze znaczenie w obiektach użyteczności publicznej i domach prywatnych. Platforma schodowa może być wyposażona w rozkładane krzesełko i pomóc każdemu przejść przez schody bez wysiłku i bezpiecznie. Urządzenia mogą być ręcznie otwierane jaki i automatycznie. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań przyszłych użytkowników.

PODNOŚNIKI PIONOWE

To rodzaj windy, platformy, która porusza się w pionie. W miejscach, gdzie różnica poziomów jest mniejsza niż 3 metry. Można zastosować podnośnik bez szybu samonośnego. To bardzo ważne ponieważ szyb znacznie zwiększa koszt urządzenia. Do zalet podnośnika należy też fakt, że w większości przypadków jest łatwiejszy do obsługi gdy na zewnątrz są trudne warunki atmosferyczne. 

DOFINANSOWANIE PFRON, MOPS I PCPR

W sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającym budżetem do zakupu takiegoż produktu, świetnym rozwiązaniem jest dofinansowanie PFRON lub MOPS i PCPR (http://www.pfron.org.pl).

Środki z dofinansowania są zależne od kondycji finansowej osoby ubiegającej się i mogą wynieść do 80% kosztów.

Dodatkowe informacje mogą Państwo uzyskać na stronach PFRON, w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz artykułach znajdujących się na naszym portalu. Również zespół „Schodowej Windy” z chęcią udziela informacji na temat procedur dotyczących uzyskania dofinansowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *